فهمیدن ، متوجه شدن سرگیجه محققان فشارخون

فهمیدن ، متوجه شدن: سرگیجه محققان فشارخون میانسالی اخبار پزشکی

گت بلاگز اخبار اجتماعی علائمی که کودکان در معرض آسیب جنسی از خود بروز می‌دهند

یک روان‌شناس ضمن اشاره به اتفاق تعرض به دانش‌آموزان مدرسه‌ای در غرب پایتخت کشور عزیزمان ایران تاکید کرد: بسیاری ازکودکان و نوجوانان وحشت شدیدی از بیان چنین حواد

علائمی که کودکان در معرض آسیب جنسی از خود بروز می‌دهند

علائمی که کودکان در معرض آسیب جنسی از خود بروز می دهند

عبارات مهم : والدین

یک روان شناس ضمن اشاره به اتفاق تعرض به دانش آموزان مدرسه ای در غرب پایتخت کشور عزیزمان ایران تاکید کرد: بسیاری ازکودکان و نوجوانان وحشت شدیدی از بیان چنین حوادثی دارند، آنها خودشان را مقصر می دانند و حتی ممکن است از سوی فرد آسیب رسان ترساندن شده است باشند؛ به همین علت ابتدا باید به کمک مشاوران متخصص میزان ضرب دیدگی فرد را ارزیابی کرد.

گوهریسنا انزانی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه سال های قبل از ۱۸ سالگی جهت هر فرد جزو مهمترین دوران های رشد و تکامل جسمی، جنسی و روانی هست، گفت: آسیب های این مرحله از رشد می تواند پیامدهای جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. طی این دوران آگاهی های والدین از مراحل رشد فرزندان و آموزش های مناسب به وسیله آنها می تواند از وقوع هر نوع اتفاق و آسیب اجتماعی پیشگیری کند.

علائمی که کودکان در معرض آسیب جنسی از خود بروز می‌دهند

وی با بیان اینکه کافیست والدین مهارت های زندگی نظیر ارتباط موثر، کنترل خشم، کنترل استرس، همدلی، خودآگاهی، مدیریت برنامه ریزی، مدیریت زمان، حل مسئله و … را بیاموزند، افزود: مهارت های فرزند پروری مشمول بر تشویق کردن، محروم سازی و … نیز از دیگر مهارت هایی است که والدین باید به خوبی بلد باشند و در فضایی ایمن و به دور از تنش آن را به فرزندان انتقال دهند. این روش ها می توانند فرزندان را از بروز هر اتفاق و آسیبی محفوظ بدارد.

این روانشناس با اشاره به اینکه گاهی والدین و یا مربیان ضرورت یادگیری مهارت های زندگی و مهارت های فرزندپروری را درک نکرده اند، اظهار کرد: بسیاری از آنها کتابی مطالعه نمی کنند، از مشاورین کمک نمی گیرند و کمبود اطلاعات آنها باعث صدمات جبران ناپذیر جهت فرزندان می شود. طی سال های اخیر اطلاعات زیادی از منابع گوناگون به کودکان و نوجوانان انتقال یافته شده است است که بسیاری از این اطلاعات با توجه به محتوای نامناسب می تواند اثرات مخربی جهت آنها ایجاد کند.

یک روان‌شناس ضمن اشاره به اتفاق تعرض به دانش‌آموزان مدرسه‌ای در غرب پایتخت کشور عزیزمان ایران تاکید کرد: بسیاری ازکودکان و نوجوانان وحشت شدیدی از بیان چنین حواد

انزانی با بیان اینکه جهت جلوگیری از هر آسیب احتمالی، والدین باید ارتباط نزدیک و صمیمانه ای با فرزند خود برقرار کنند و پرسشها مهم را به آنها آموزش دهند، تصریح کرد: طی روزهای اخیر شاهد آسیب دانش آموزان مدرسه ای در غرب پایتخت کشور عزیزمان ایران بودیم، شاید این اتفاق زنگ خطری جهت والدین باشد تا با مهارت آموزی بتوانند از آسیب های زیاد پیشگیری کنند.

وی با اشاره به تعریف کنوانسیون حقوق کودک در ماده ۱ خود از دوران کودکی، گفت: منظور از کودک، افراد زیر ۱۸ سال هستند مگر آنکه طبق قانون قابل اجرا در مورد کودک سن بلوغ جهت آنها تشخیص داده شود. بنابراین هر فرد زیر ۱۸ سال کودک محسوب می شود و والدین نباید تصور کنند چنانچه فرزندشان در پایه هفتم و یا هشتم مدرسه مشغول به تحصیل است بزرگ شده است و نیاز به آگاهی دادن ندارد.

این روانشناس با تاکید بر اینکه والدین با مشورت مشاوران و روانشناسان متخصص و یادیگری مهارت های زندگی روش های فرزند پروری تا قبل از ۱۸ سال را به شکل کامل اجرا کنند، افزود: این روزها کودک آزاری های جنسی رو به زیاد کردن است و متاسفانه پیامدهای آن تا آخر عمر باقی خواهد ماند.کودک آزاری جنسی به معنای تحمیل هر گونه فعالیت جنسی به کودکی است که فاقد تحول شناختی هیجانی و جنسی هست. بنابراین هر گونه تماس و وادار کردن کودک به دیدن روابط در قالب فیلم، تصویر گرفتن و … می تواند مصادیق آزار جنسی باشد. این آسیب ها پیامدهای طولانی مدتی به همراه دارد که بخشی از آنها مشمول بر احساس گناه و تقصیر، ازدواج ناموفق، روابط جنسی پرخطر، افسردگی، اضطراب، سردمزاجی، وحشت از صمیمیت، وحشت از اعتماد کردن، اختلال وسواس و … است.

علائمی که کودکان در معرض آسیب جنسی از خود بروز می‌دهند

انزانی تاخیر رشدی، مسئله تمرکز، یادگیری، کم کردن اعتماد به نفس، افکار خودکشی، فرار از منزل و حس انتقام گیری را بخش دیگری از این آسیب ها دانست و ادامه داد: در این شرایط قشر خاکستری مغز فرد آسیب دیده نسبت به فرد سالم نازکتر می شود و در صورت این ضرب دیدگی فرد نمی تواند به آسانی با دنیای اطراف ارتباط برقرار کند.

به گفته وی مخرب ترین پیامد آسیب های جنسی این است که فرد آسیب دیده ممکن است در بزرگسالی خودش تبدیل به فردی آسیب رسان شود. نباید فراموش کرد که هر فرد با توجه به نوع برخورد والدین، شرایط خانوادگی، نوع ظاهر شخصیتی و میزان آسیبی که برایش اتفاق افتاده ممکن است چند مورد از این پیامدها نشان دهد و والدین باید به جای مقصر دانستن فرزند خود با مشاوران و روانشناسان متخصص تماس بگیرند. در صورتیکه در همان روزهای اول این اتفاق بیفتد امکان درگیر شدن فرزندان با پیامدهای مطرح شده است به حداقل خواهد رسید.

یک روان‌شناس ضمن اشاره به اتفاق تعرض به دانش‌آموزان مدرسه‌ای در غرب پایتخت کشور عزیزمان ایران تاکید کرد: بسیاری ازکودکان و نوجوانان وحشت شدیدی از بیان چنین حواد

این روانشناس با اشاره به تعدادی از علائمی که کودکان در معرض آسیب جنسی از خود بروز می دهند اظهار کرد: بدخلقی، پرخاشگری، گوشه گیری، اضطراب، اشکال در خواب، جویدن ناخن، بی اشتهایی، افت تحصیلی شدید، وحشت شدید از لمس شدن، خشم بی علت نسبت به اطرافیان، تورم و کبودی بعضی از اندام های بدن و … بخشی از این نشانه ها هستند.

وی در ادامه تاکید کرد: والدین باید به محض مشاهده این رفتارها به سرعت با مشاوران و متخصصان تماس بگیرند تا این افراد بتوانند از طریق بازی نقاشی میزان آسیبی که اتفاق افتاده را ارزیابی کنند. کودکان در مواجهه با آسیب های جنسی بسیار شکننده هستند و هر اشتباه کودک می تواند اثر جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

علائمی که کودکان در معرض آسیب جنسی از خود بروز می‌دهند

انزانی با اشاره به اینکه کودکان وحشت شدیدی از بیان چنین حوادثی دارند تصریح کرد: آنها خودشان را به شدت مقصر می دانند و حتی ممکن است از سوی فرد آسیب رسان ترساندن شده است باشند. به همین علت ابتدا باید به کمک مشاوران متخصص میزان آسیب فرد را ارزیابی کرد. به خاص آنکه در بسیاری از مواقع این آسیب ها از سوی یکی از اعضای نزدیک خانواده اعمال شده است است.

این روانشناس با بیان اینکه پژوهش ها نشان می دهد والدین بدون مهارت های اجتماعی بسیار سخت گیر و حتی بسیار سهل گیر، والدین با واکنش‌ها و عقاید ضد و نقیض، درگیر طلاق های عاطفی، دارای اختلال شخصیت، درگیر اعتیاد به مواد مخدر و یا الکل، دارای تحصیلات پایین و یا سابقه بزهکاری به میزان بیشتری احتمال دارد که به کودکانشان آسیب بزنند ادامه داد: همچنین کودکان بدخلق، بیش فعال، جنبش پذیر، سازش ناپذیر، هنجار گریز، طرد شده، نارس، معلول و … احتمال بیشتری دارد که در معرض آسیب های جنسی باشند.

وی با اشاره به اختلال شخصیت ضد اجتماعی به عنوان یکی از اختلالات مهم شخصیت که هم در فرد آسیب دیده و هم در فرد آسیب رسان دیده می شود، اظهار کرد: به دفعات متعدد حقوق دیگران را نادیده می گیرد و حداقل سه مورد از رفتارهایی نظیر ناتوانی در پیروی از قوانین اجتماعی، دروغگویی مکرر، جنبش پذیری و پرخاشگری، بی پروایی و بی ملاحظگی به امنیت دیگران، بی مسئولیتی زیاد و عدم پشیمانی از آسیب رساندن به آنها دیده می شود.

به گفته انزانی این فرد مبادرت به رفتارهای جنسی آسیب زا می کند و به سرعت تقصیر را به گردن دیگران می اندازد. همدلی ندارد و نسبت به دیگران بسیار پرخاشگر هست. این اختلال در مردان زیاد دیده می شود و احتمال آزاردیدگی جنسی در کودکی در این اختلال بسیار زیاد است.

این روانشناس در ادامه با اشاره به اختلال شخصیت مرزی نیز توضیح داد: فرد درگیر این اختلال الگوی فراگیر بی ثباتی در روابط بین فردی دارد و حداقل پنج مورد از مواردی نظیر تلاش زیاد جهت جلوگیری از طرد شدن، روابط بی ثبات افراطی با دیگران، بحران هویت، آسیب رسانی به سایرین، رفتارهای خودکشی گرایانه یا خودزنی های مکرر، بی ثباتی عاطفی، خشم شدید و اندیشه های بدبینانه در رفتارهایش دیده می شود.

به گفته انزانی، این اختلال در زنان زیاد دیده می شود و پژوهش ها نشان می دهد ممکن است این افراد در دوران کودکی مورد آزار جنسی قرار گرفته باشند.

وی در ادامه با بیان اینکه تشخیص اختلالات شخصیت یا اختلالات جنسی در افراد گاهی اصلا امکان پذیر نیست، تصریح کرد: زیاد افرادی که درگیر این اختلال ها هستند معمولا نقاب های قشنگی دارند، خوب صحبت می کنند و افراد عادی نمی توانند پرسشها آنها را شناسایی کنند به همین علت نیاز است والدین فرزندان خود را قبل از هر اتفاق ای آگاه کنند و به کودکان بیاموزند در صورت بروز کوچکترین اتفاقی چگونه واکنش‌ها کنند.

این روانشناس در ادامه تاکید کرد: والدین نباید حتی جهت وقت کوتاهی کودک خود را نزد افراد غریبه تنها بگذارند. یادگیری مهارت های زندگی و فرزندپروری، ایجاد فضای امن و آرام در خانواده و آموزش های مناسب و دقیق از سنین کودکی می تواند آنها را از بسیاری از این حوادث محفوظ بدارد.

واژه های کلیدی: والدین | والدین | کودکان | فرزندان | اختلال شخصیت | اختلالات جنسی | مهارت های زندگی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs